PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=525}

Gwiezdne wojny: Część V - Imperium kontratakuje

Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
8,1 304 941
ocen
8,1 10 1 304941
8,4 36
ocen krytyków
Gwiezdne wojny: Część V Imperium kontratakuje
powrót do forum filmu Gwiezdne wojny: Część V - Imperium kontratakuje

wersja z '97 czy 2004

użytkownik usunięty

Mam prośbe, czy ktoś kto się orientuje mógłby się przyjrzeć czy podczas jutrzejszej emisji pojawi się wersja z 1997 roku czy 2004. z góry dzięki ;)

ocenił(a) film na 10

To będzie wersja z 2004. Ja szczerze mówiąc wolę tą z 1997.

Tatar

To są jakieś dwie wersje ?? ?? ??
Czym się różnią od tej którą widziałem w kinie w latach 80-tych ??
Były jakieś ingerecje w oryginalną wersję ??? w Jakim stopniu ??
Byłbym wdzięczny za choć kilka słów wyjasnienia bo nie jestem w temacie.

ocenił(a) film na 8
TintoBrass

Jest kilka wersji:
-1980
-1997 (edycja specjalna)
-2004 (dvd)
-2011 (blu-ray)
Najlepsza według mnie jest z 1980. W tych późniejszych edycjach po prostu dodano kilka nowych scen, kilka efektów specjalnych i w niektórych scenach zmieniono głos czy wypowiedź bohaterów ( tych w maskach) :-)

Witajcie :)
Uwazam, że najlepszą wersją jest ta oryginalna z lat 80-tych nie posiadająca nowych scen, które Lucas stworzył komputerowo w latach 90-tych. jestem szczęśliwym posiadaczem właśnie tej oryginalnej wersji, którą wydano jeszcze na kasetach VHS przez Lucas Ltd w USA w końcu lat 90-tych. Polecam wszystkim powrót do korzeni :)

Ej, właśnie. Pierwszy 'cover' czyli dodane sceny i poprawione efekty (1997) a kolejny 'cover' z 2004 to niby co ma dodatkowo ?

ocenił(a) film na 10
rhotax

wersja z 1997 ma komputerowo wyczyszczony obraz, dodanych parę efektów jak
w epizodzie IV ucieczka z Tatooine (scena ze statkiem Hana Solo wzbijającym się do lotu)
poprawiony wygląd planet, mieczy świetlnych (no nie wszędzie np. spieprzyli jeszcze bardziej wyglad miecza Lukea)
zmieniony calkowicie wyglad Jabby Hutta bo w oryginale byl rysowany hehe
w epizodzie V wyglad mieczy, planet, dodanych kilka statków floty
w epizodzie VI dodane sceny z świetowania zwycieztwa nad Imperium na planetach galaktyki
zmieniony wyglad Jabby Hutta, tez zmieniony wyglad potwora z którym walczy Luke i poprawione tło by nie było widać naniesień na tło, ale i tak pozostawia wiele do życzenia
dodana scena muzyczna (animacja)
we wszystkich zmienione napisy początkowe na ładniej się prezentujące
wiele wiele innych

to była wersja poprawiona z 1997 roku przed nową trylogią

w 2004 wyszła jeszcze bardziej poprawiona wersja mająca połaczyć starą trylogię z nową czyli wersja prezentowana obecnie na tvp
hmm nie pamiętam jaką wersję puszczał kiedyś polsAt ale być może tą samą

w epizodzie V dodano scenę z imperatorem którego gra teraz aktor grający rolę palpatina (imperatora) w nowej trylogii
w epizodzie VI znów mamy nowego imperatora i nowy głos imperatora
zmieniona została tez postac Anakina na koncu (jako duch) podmieniono aktora z oryginalnej wersji (dojrzalego Anakina chyba Shaw) na aktora, który grał Anakina w nowej trylogii
dodano planetę Naboo do wcześniej dodanych na końcu planet

tyle pamiętam
ale tych zmian w stosunku do oryginału były setki....
i wersja finalna dość mocno rózni się od wersji oryginalnej puszczanej w latach 70tych i 80tych w kinach...
zazwyczaj na plus, czasem jednak na minus...
tak jak w życiu....

ocenił(a) film na 10
rhotax

Lista zmian z 1997 roku
zmiany w Nowej Nadziei
http://www.gwiezdne-wojny.pl/tekst.php?nr=1062
zmiany w Imperium Kontratakuje
http://www.gwiezdne-wojny.pl/tekst.php?nr=1126
zmiany w Powrocie Jedi
http://www.gwiezdne-wojny.pl/tekst.php?nr=1127

zmiany z 2004 roku
http://starwars.polter.pl/Gwiezdne-wojny-Klasyczna-Trylogia--DVD-2004-c13780

no to teraz poleciałem nie tylko z głowy :)

pozdrawiam.

ocenił(a) film na 6

Mam pytanie: Czy głos Obiłana słyszany z offu to głos Ewana MacGregora? Myślę, że tak, ale nie jestem pewien

ocenił(a) film na 10
aldo_apacz

Nie. W starej trylogii jest to głos Aleca Guinnessa, który gra Obi Wana w podeszłym już wieku. MacGregor ma zupełnie inny głos, zresztą nie pasowałby tu jego głos, bo w starej trylogii głos Kenobiego jest głosem starego już człowieka.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones